Cześć witam Cię na moim blogu, ja nazywam się Paweł Kamiński i dzisiaj opowiem Ci jak i gdzie szukać kamerzysty i fotografa na swoje wesele.

Zapraszam.

Film ten powstał w 2017r, ale myślę, że wiele wskazówek tutaj zawartych można śmiało wykorzystać.

Pierwszym takim krokiem jest internet, to właśnie tutaj niezależnie czy mieszkasz w Gdańsku w Szczecinie, czy w Szczebrzeszynie może znaleźć, możesz znaleźć fotografa, kamerzystę z dowolnego miejsca świata.

Szukając w internecie, wpisz sobie frazę np. fotograf ślubny + twoje miasto na przykład fotograf ślubny Lublin, fotograf ślubny Zamość, fotograf ślubny Krasnystaw, kamerzysta Lublin, kamerzysta Krasnystaw, kamerzysta Zamość, i tam Ci się pojawi mnóstwo firm weselnych, które wykonują swoje usługi. Zobacz, co Ci się najbardziej podoba, czy Ci się podobają zdjęcia, czy Ci się nie podobają, jakie filmy Ci się podobają.

internet

Drugim miejscem, gdzie możemy znaleźć fotografa i kamerzystę, to są różne fora ślubne. Tam możemy poczytać, jak sobie inni poradzili z tym tematem, w jaki sposób oni szukali, kogo znaleźli. Znajdziemy też tam różne opinie na temat danego fotografa, danego kamerzysty, a jeżeli nie ma takiego tematu o danym kamerzyście, można po prostu się zapytać, czy ktoś ma jakąś informację o danym kamerzyście, danym fotografie. Czy ktoś może nam powiedzieć, czy ten fotograf ten kamerzysta jest dobry itp.? Pamiętaj tylko, że opinie na temat fotografa, kamerzysty czy nawet domu weselnego, czy kogoś innego, może pisać albo sam fotograf, albo sam kamerzysta, albo konkurencja. Dobre opinie mogą napisać o sobie fotografowie, kamerzyści natomiast negatywne opinie może pisać po prostu konkurencja, więc to też trzeba mieć na uwadze czytając takie opinie.

portal ślubny

Trzecim takim źródłem są nasi znajomi. Tutaj warto zaczerpnąć informacji, gdyż oni najbardziej będą obiektywni, przynajmniej tak się wydaje. Pamiętajmy jednak, że każdemu podoba się coś innego i to, co podoba się naszym znajomym, nie koniecznie może się nam podobać. Tak czy inaczej, to może być punkt wyjścia,  jakiego kierunku szukamy. Czyli znajomi mogą nam powiedzieć, że ten i ten fotograf robi bardzo ładne zdjęcia/filmy, że współpraca z nim to czysta przyjemność i czuli się z nim naprawdę bardzo komfortowo. Natomiast drugą rzeczą jest to, czy te filmy, czy zdjęcia nam się spodobają, czy nie. Bo tak jak wspomniałem, każdy z nas ma inny gust i to, co nam się podoba, niekoniecznie się będzie podobać naszym znajomym i odwrotnie. Niektórzy zwracają uwagę tylko na cenę. Są sytuacje takie, że kamerzystę bierze się tylko dlatego, że rodzice tak chcieli i szukają wtedy najtańszego kamerzysty. A wiadomo, cena nie zawsze idzie z jakością. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wybrać się do znajomych i zobaczyć ich zdjęcia i film z wesela i wtedy ocenić czy taki film jest dla Was fajny, czy jest okej, czy może szukacie czegoś innego. Jeżeli okaże się, że, ten film jest naprawdę fajny, a znajomi powiedzą, że można fotografowi/kamerzyście zaufać to wtedy śmiało możecie do niego zadzwonić i umówić się z nim na spotkanie, aby zobaczyć, co Wam zaoferuje.

znajomi

Pytanie, czy warto zwracać uwagę na cenę, na pewno tak, ale częściowo. Pamiętajmy o tym, że film filmowi nie jest równy, bo możemy znaleźć kamerzystę/fotografa, który robi piękne zdjęcia, który robi piękne filmy i jego ceny są naprawdę bardzo wysokie, ale równie dobrze możemy znaleźć fotografa i kamerzystę, którego prace są naprawdę świetne, ale cena też nie jest za wysoka, jest taka w sam raz dla nas.

cena

Na co zwrócić uwagę na spotkaniu? Po pierwsze, oglądając filmy, oglądając zdjęcia zobaczymy, czy te zdjęcia/filmy mają powtarzalność, czy są one podobne do siebie, bo może być taka sytuacja, że dana firma ma u siebie 10 fotografów albo kilkunastu kamerzystów i każdy film, każde zdjęcia wyglądają inaczej. Dlaczego to takie ważne? Bo jaką mamy gwarancję, że ta sama osoba, która zrobiła te piękne zdjęcia, te piękne filmy, będzie u nas na naszym weselu?

A więc podsumowując, na spotkaniu pamiętajmy, żeby poprosić fotografa, poprosić kamerzystę, żebyśmy obejrzeli jego materiały. Jeżeli jesteś u kamerzysty to zobaczcie sobie przykładowe 2 czy tam 3 filmy, żebyście zobaczyli czy te filmy są na podobnym poziomie, bo tak jak powiedziałem, jeżeli okaże się, że filmują różne osoby, to w praktyce okazuje się, że każdy film może być inny i jeżeli jest taka sytuacja, że faktycznie w danej firmie filmuje trzech, czterech kamerzystów, to od razu z góry na umowie zaznaczcie, który fotograf, który kamerzysta będzie akurat u Was filmował. Poproście osobę, żeby pokazała Wam filmy czy zdjęcia danej osoby, która będzie u Was filmowała bądź robiła zdjęcia.

Porozmawiajcie też z fotografem, kamerzystą, żebyście wiedzieli na co Wy jako para młoda macie wpływ. Czy możecie ingerować w film? Czy możecie wybrać co i jak w filmie będzie wyglądało? Czy macie wpływ na to jak będą wyglądać np. Wasze oczepiny? Czy to będzie klip czy to będzie oryginał?

Bo czasem jest tak, że niektóre firmy mają swoją wizję, a więc montują filmy według swojego schematu, według swojej wizji artystycznej i Wy jako para możecie się albo do tego dostosować, albo nie. Są też firmy takie, które pozwalają nam na wybór tego, co jest w filmie, czyli np. błogosławieństwo w domu pani młodej na filmie będzie w oryginale czy to będzie w formie klipu, czy ten film będzie 20-minutowy, czy on będzie godziny, czy kościół będzie wyglądał tak, czy inaczej. Jeśli zależy Wam na tym, żeby mieć wpływ na wygląd takiego filmu, to szukacie takiego filmowca. Jeśli natomiast szukacie osoby, która ma swoją wizję, jak taki film będzie wyglądał i Wy nie macie wpływu na montaż tego filmu, ale podoba Wam się styl i efekt, to szukajcie takiego wykonawcę 🙂

Kolejną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, to jest to, czy jak będzie już zmontowane nagrane, czy macie wpływ na ostateczną wersję filmu, np. czy możecie nanieść jakąś poprawkę, np. wymienić muzykę na inną. Jeżeli były kręcone wywiady, możemy usunąć wywiady z filmu albo akurat ten moment chcielibyśmy usunąć, to warto o takich rzeczach porozmawiać przed ślubem, bo później, może się okazać, że np. Wy myśleliście, że tak można, ale polityka danej firmy jest taka, że nie macie wpływu na efekt filmu
Pamiętajcie, to jest Wasza pamiątka na całe życie, do której będziecie wracać latami, dlatego warto na początku zadać parę pytań, które po prostu rozjaśnią Wam całą sytuację. Weźcie sobie kartkę papieru, wypiszcie sobie pytania, które chcielibyście wiedzieć, co możecie, a czego nie możecie przed ślubem, co możecie po ślubie, jak to wszystko wygląda w praktyce. Im więcej pytań, tym więcej odpowiedzi na Wasze pytania. Więc kto pyta, nie błądzi, pytajcie śmiało, bo to jest pamiątka na całe życie.

Warto też zobaczyć, jak się czujecie podczas takiej rozmowy z fotografem czy kamerzystą, czy nadajecie na tych samych falach, jak się Wam rozmawia. To wszystko wpływa na Waszą relacje później, jeżeli się czujecie swobodnie przy fotografie, przy kamerzyście, to później też będziecie czuć się swobodnie, a jeżeli ta rozmowa się nie klei, idzie to opornie i ciężko Wam się z nim rozmawia to, mimo że ma ładne zdjęcia, to pamiętajcie, że później na weselu możecie się czuć nieswojo, możecie się czuć bardzo skrępowanie przy nim, więc warto też, to wziąć pod uwagę wybierając fotografa i kamerzystę.

partnerstwo

Czy warto wybierać fotograf i kamerzysta z jednej firmy? Albo fotografa i kamerzystę, którzy się znają i często ze sobą współpracują? Jest to bardzo duży plus, ponieważ jeżeli fotograf i kamerzysta się znają, to wiedzą jak jeden i drugi pracuje, i co robić, aby nie wchodzić sobie w kadr. Dzięki czemu film czy zdjęcia, które później dostaniecie, nie są o kamerzyście ani o fotografie. Głównym bohaterem filmu macie być Wy, a nie fotograf, dlatego współpraca między fotografem i kamerzystą jest tak bardzo ważna.

Mam nadzieję, że teraz już wiesz, na co zwrócić uwagę wybierając fotografa i kamerzystę i jak ich znaleźć.